Akıllı telefon, akıllı telefonlar - Telefon Fiyatı

Akıllı telefon, akıllı telefonlar

Akıllı telefon, akıllı telefonlar

Diğer telefonlar deli yeni çıkanlar akıllı mı diye düşünebilirsiniz.

Akıllı telefon nedir?

Akıllı telefon (ingilizcesi : Smartphone anlamını taşımaktadır), standart cep telefonlarının bildiğimiz özellikleri dışında computer dünyasının ürünlerinden biri arasında olan PDA’lerin özelliklerininde mevcut özellikler arasına katılmasıyla elde edilmiş teknoloji ürünüdür.

Akıllı telefonlarda diğer cihazlardan farklı olara işletim sistemleri mobildir. Mobil uygulamarı sayesinde beklentilerin çok üzerinde hızlı işem yapabilen Smartphoneler hemen her işin üstesinden gelebilir ve tüm uygulama ve işlemlere tıpkı bilgisayar gibi ayak uydurabilir.

Karmaşık işlemleri sorun çıkarmadan yapabilen işlemcileri bataryaların daha uzun süre şarj korumasını sağlamak amacıyla ARM tabanlı olarak üretilmekte veaynı zamanda grafik işlemcileri de bulunmaktadır. Bu sayede yüksek görsel efektli oyunları bile oynmak için akıllı cep telefonu alabilirsiniz.

Akıllı telefonlar ve donanım:

Akıllı Telefon

Birçok akıllı cep telefonu alıcısı tarafından oynanacak oyunlar ve uygularımı üst seviyeye taşıyacak ve uygulama geliştiricilerin önlerini açacak donanımsal özellikleri kendilerine özgü olarak sunmaktadır. Bu sayede kullanıcı “akıllı telefon” seçim ve test imkanı elde etmektedir. Düşünsenize radyo gibi tek özellik olduğunu sadece kasanın değiştiğini. Bu sefer hiç özelliklere bakmaya gerek kalmadan tüm donanımsal faaliyetlerin aynı olduğu bir piyasa da “akıllı telefonlar” sadece kasası için seçilecekti.

Günümüzde hemen herkesin bütçesine uygun düşük donanımlı ve yüksek donanımlı cep telefonları bulunmaktadır. Kullanıcı genel olarak seçimlerini akıllı telefon alma amacı doğrultusunda yaparak donanımsal özellikleri inceler.

Resim ve video gibi özellikleri kullanan kullanıcılar için akıllı telefonlar kullanımı rahatlaştırmak amacı ile ekran çözünürlüklerini günümüzde 4:3 veya geniş ekran 16:9 şeklinde kullanmaktadır. Görüntünün net ve kaliteli olrak görünmesini sağlayan donanımsal ve yazılımsak çözünürlükler de hızlar artmakta ve Akıllı telefon ekranları SUPER AMOLED ile AMOLED yeni teknolojileri tercih ederek tam performans elde etmeyi amaçlamaktadır.

Akıllı telefonlar wireless (kablosuz ağ) olarak kullanıcılarına hem Bluetooth, Wifi, NFT, Kızılötesi gibi kablosuz yapılandırmaları sayesinde normal şartlarda hayatı kolaylaştırmak için bu bağlantılara daha fazla önem vermektedir. Tıpkı bilgisayar sistemlerinde olduğu gibi Smartphone (Akıllı Telefon), modemler veya diğer cihazlara bağlanarak hızlı veri transferi sağlamaya olanak sağlar. Bir video veya bir fotoğraf paylaşımı için yakınınızda bulunan bir akıllı cihaza internet ağı kullanmadan bile bu teknolojiler ile kolalıkla dosya transferi sağlanabilmektedir. Bu donanımsal yapıl ne kadar güçlü olursa transfer o kadar hızlı gerçekleşmektedir. NFC ile tıpkı kredi kartı gibi ödeme işlemleri dahi gerçekleşebilmektedir. Bu sebepler bakıldığında telefonun neden akıllı telefon olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Akıllı telefon ve yazılım:

Akıllı Telefonlar

Normal telefonlar ile akıllı telefonları kıyasladığımızda karşımıza çıkan en büyük detaylardan biri de özel işletim sistemi yazılımlarıdır. Çoğu akıllı tcihaz işletim sistemi olarak artı 5 yaşında bile bir çocucun kullanabildiği Android işletim sistemini tercih etmektedir. Bazı markalar kendi yazılımları olan işletim sistemlerini kullanarak belirli bir kitleye sahip olsalar bile en çok kullanılan yazılım Android işletim sistemidir.

Yazılımlar cep telefonunun esnekliğini, özelliklerini ve uygulamaları daha fazla seçeneklerle kullanıma sunmayı hedefler ve bu konuda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Genel olarak baktığımızda akıllı cep telefonlarında kullanılan yazılımlar ise;

  • Android,
  • iOS,
  • Symbian,
  • Windows olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı cep telefonları için Android;

Dünya üzerinde cep telefonlarında en çok tercih edilen yazılımdır. Bu yazılım Google tarafından geliştirilmekte olup en son sürümü ise Adroid M’dir. Sadece cep telefonları için değil tablet pc ler için de bu yazılım kullanmılaktadır.

Akıllı telefonlar için kullanılan bu yazılım en ince detaylarından biri sadece dokunmatik olarak kullanılabilmesidir. Bu yazılıma en büyük desteği veren firmalar arasında HTC ve Samsung markaları olmuştur.

Linux tabanlı olan bu işletim sistemi market olarak Google Play kullanmakta ve açık kaynaklı mobile yazılımıdır. Android cihazlarda tam performans almak istiyorsanız, donanımsalınız güçlü ve batarya gücü üst seviyede olmalıdır.

Akıllı cep telefonları için iOS:

En son sürümü 10.0.1 olan olan bu mobil işletim sistemi Apple tarafından üretilen bir yazılımdır. iPhone cep telefonları ve iPad tabletler üzerinde çalışmaktadır. Alışveriş mağazası olarak yani uygulama yükleme imkanları AppStore üzerinden işlem görmektedir. Apple kendi ürünleri için hazırladığı bu yazılım sayesinde iPhone ve iPad cihazlarda neredeyse tam performans almaktadır. Yazılımın güncelenebilmesi ve bilgisayar senkronizasyonu için iTunes’e ihtiyaç duymaktadır.

Akıllı telefonlar için Symbian:

İlk bakışta ağzınızın Android ve iOS yazılımlarına alışmasından dolayı Symbian ismi size yabancı gelebilir ancak, bu yazılım dünya üzerinde kullanılan 2. sırada olan bir yazılımdır. Nokia tarafından kullanılan bu yazılım en fazla kullanılan yazılımı ikinci sıraya almakta büyük rol oynamaktadır. Symbian en son sürümü ise Symbian Belle olarak günümüzde devam etmektedir. En çok kullanılan cihazlar ise Nokia olup aynı zamanda Sony Ericsson, Samsung gibi marklarında önceleri tercih ettiği yazılım günümüzde popülerliğini kaybetmiştir.

Mağaza olarak ise, Nokia Ovi kullanmaktadır. Bu mağaza ise dünya üzerinde 3. sırada bulunmaktadır. Bu yazılım en büyük özelliklerinden biri ise, donanımsal olarak düşük seviyede olan bir cep telefonund bile çalışabilmesidir. Dokunmatik telefonlar için Symbian 3 kullanılmakta olup tüulu telefonlar için QWERTY kullanılır.

Akıllı telefonlar için Windows:

Üreticisi Microsoft olan Windows hem bilgisayarlarda hem de akıllı cep telefonlarında kullanılabilmektedir. Mobile telefonlar için kullanılan sürümü Windows 10 Mobile dir. Bu yazılımı en fazla kullanan cep telefonları ise Microsoft akıllı telefonlar ve Nokia akıllı cep telefonlardır. Alışveriş mağazası olarak ise Microsoft Store kullanır.

2017 yılına yaklaştığımız şu günlerde artık yeni akıllı telefonlar için 2017 model cep telefonları diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?