Samsung, Bixby Tuşunu Bixby İle Sınırlayacak! - Telefon Fiyatı

Samsung, Bixby Tuşunu Bixby İle Sınırlayacak!

Samsung, Bixby Tuşunu Bixby İle Sınırlayacak!

Samsung amiral gemisi S8 ile birlikte yeni yapay zekalı asistan Bixby’nin de tanıtımını yapmıştı. Akıllı telefon üzerine de Bixby’i aktif hale getirmeyi amaçlayan bir tuş koymuştu. Ancak kullanıcılar istekleri doğrultusunda bu tuşu yeniden programlayabiliyor ve başka uygulamalar için atayabiliyorlardı. Böylece Bixby tuşunu en çok kullandığınız uygulama için özgünleştirebiliyordunuz.

Bixby Artık Sizin Kontrolünuzde Değil

Bixby tuşunun başka şekillerde görevlendirilebilmesi kullanıcı açısından bir özgürlük alanı olsa da Samsung yetkilileri tarafından bir güvenlik açığı olarak nitelendirildi. Bu yüzden geliştirilen yeni bir yazılım güncellemesi ile Samsung Bixby kullanıcılar açısından zorunlu hale gelecek diyebiliriz. Samsung bu konuya güvenlik açığı diye açıklık getirse de Bixby’nin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla böyle bur adım atıldığını düşünenler de mevcut.

Güncellemenin Amacı Güvenlik

Samsung yetkilileri yaptıkları açıklama ile Bixby’nin kullanımına özgülenen bir tuşa başka görevler yüklenebilmesinin cihazı dış tehditlere açık hale getirdiği vuruşunu yaptılar. Ayrıca kesinlikle güvenli olduğunu düşünülmeyen bazı art niyetli programların bu açıktan yararlanarak cihazın güvenliğini tehlikeye atabilecekleri ve daha büyük zararlar için açık kapı olabileceği de ihtimaller dahilinde. Öte yandan büyük paralar ödenerek alınan bu amiral gemilerinde kullanıcıların fikrinin alınması ve özgürlük alanı tanınması gerektiğini düşünenler de mevcut.

Galaxy S8‘de bu durum açık olarak kabul edilip sonradan düzeltildiğine göre daha sonra çıkacak olan modellerde Bixby tuşunun tek işlevi olacağı aşikar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?