Sürekli cep telefonu kullanmak, miyopi göz bozukluğu yapıyor - Telefon Fiyatı

Sürekli cep telefonu kullanmak, miyopi göz bozukluğu yapıyor

Sürekli cep telefonu kullanmak, miyopi göz bozukluğu yapıyor

Cep telefonlarınızı çok fazla kullanıyorsanız endişeli olmalısınız. Göz Hastalıkları Uzmanları sürekli cep telefonu kullananlar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, ortalama sosyal medya hesaplarında günlük 3 saatlik bir zaman dilimi geçilirirken, bu zamanın bilgisayar başına bile geçirilmesi oldukça zararlı. Artan akıllı telefon kullanımı sonrasında ise, bilgisayardan daha fazla zarar veren cep telefonları karşımıza çıkıyor. Cep telefonu ekranları bilgisayarlara nazaran daha küçük ekranlar olması miyopiye açıkça davet çikarmaktadır. Göz hastalıkları uzmanları, uzun süreli yakın temas fokuslanma sebebiyle göz ağrısı ve kas spazmlarına sebep olmaktadır.

Daha önceki dönemlerde miyopi göz bozukluğunun 18 yaş civarı durduğu izlenirken şimdilerde 30’lu yaşlarda bile göz bozukluğu ilerlemeleri gözlemlenmektedir. “Bunun sebebi olarak akıllı telefonlar öne sürülmektedir. Özellikle erken çocukluk dönemlerinde uzun süreli akıllı telefon kullanmak erken miyopi oluşmalarına ve hızlı ilerlemelere neden olmaktadır. Bu nedenle teknolojik gelişmeler olarak tamamen uzaklaşamayacağımız cep telefonlarını daha yararlı kullanmak gerekliliği çocuklarımıza öğretilmelidir. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı gibi sağlığımızı da tehdit ettiği unutulmamalıdır. Bu nedenle uzun süreler akıllı cep telefonlarına bakmak yerine mümkünse arada gözler dinlendirilmelidir. Ve mümkün olduğunca daha büyük ekranlı tablet veya bilgisayarlar kullanılmalıdır.

Ayrıca uzun süreli parlak ekran içeren akıllı telefon kullanımları göz kuruluğu bozukluklarının artmasına ve özellikle lens kullanan kişilerde belirgin lens tolerans bozulmalarına sebep olmaktadır. Bu konuda lens üretici firmalarının günümüz teknolojisine yönelik lens üretim çalışmaları mevcuttur.

Op. Dr. Şeyda Atabay

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?